Ogólnopolska konferencja „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Pedagog

Konferencja odbyła się 7 czerwca 2024 r. w Warszawie, gdzie naszą szkołę i województwo podkarpackie reprezentowała pedagog szkolny Aleksandra Knych-Hajduk. O profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży debatowali eksperci z całego kraju. Do Muzeum Historii Polski przyjechało ponad czterysta osób, wśród nich minister zdrowia Izabela Leszczyna, wiceminister edukacji Izabela Ziętka, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży doktor Aleksandra Lewandowska. W trakcie debat i paneli rozmawiali o tym, co robić, by jak najlepiej pomagać młodym w kryzysie. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy założycielki fundacji UNAWEZA – dziennikarki i podróżniczki – Martyny Wojciechowskiej, która od lat przekonuje, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne najmłodszych. „Dzieci znają skomplikowane równania matematyczne. Dzieci znają budowę pantofelka. A nie wiedzą nic o tym, co się dzieje w ich głowach, nie wiedzą nic o swoich emocjach, nie wiedzą, jak o tym mówić, jak sięgać po pomoc. Dlatego będziemy mówić i mówimy o higienie cyfrowej, o pierwszej pomocy psychologicznej. Zachęcamy do tego, by kompleksowo o siebie zadbać” – dodała Martyna Wojciechowska. W programie profilaktycznym „Godzina dla Młodych Głów” w kończącym się roku szkolnym wzięło udział około 300 000 uczniów (1500 szkół) z całego kraju, wśród nich nasza szkoła. Podczas konferencji zostały przedstawione wyniki ewaluacji programu oraz wnioski do dalszej pracy. W przyszłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły również zostaną objęci tym wartościowym programem profilaktycznym.

Z raportu UNAWEZA Foundation „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” wynika, że co trzeci przebadany młody czuje się samotny, a co dziesiąty twierdzi, że nie ma nikogo, komu mógłby zaufać. Jak podkreślają specjaliści rozmowa o problemach z przyjacielem, mamą, czy nauczycielem jest bardzo ważnym etapem w procesie zmagań ze swoimi problemami. Jak wspierać, gdy ktoś zwraca się do Ciebie o pomoc? Oto kilka wskazówek, jak słuchać i dobrze reagować. #otwarcieozdrowiupsychicznym #rozmowamamoc #mlodeglowy UNAWEZA Foundation Martyna Wojciechowska Bedoes 2115